• قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
اخبار مهم نانو زیست پزشکی
چهارشنبه, 29 ارديبهشت 1395
متخصصان و فعالان عرصه نانو دانشگاه تهران از دانشکده ها ی فنی مهندسی، علوم پایه، پزشکی و داروسازی در قالب قطب نانو زیست پزشکی (NBM)، فرصت های جدیدی را فراهم نموده است.  بدیهی است بهره برداری شایسته از این فرصت، بدون همراهی سایرین راه به منزل نخواهد برد. لذا، برای پیشبرد و... ادامه مطلب...

خارجی

Nanocarrier with peptide coating for stop of tumor growth

 

محققان با استفاده از کپسوله کردن داروی ضدسرطان درون نانوذرات و پوشش‌دهی آن با نوعی آنزیم، سیستم دارویی ضدسرطان ارائه کنند. این دارو نتایج رضایت‌بخشی روی موش‌های آزمایشگاهی داشته است.

این سیستم رهایش دارویی به شکلی مهندسی شده است که آنزیم مورد نظر می‌تواند نقش راهنما را برای از بین بردن سرطان ایفا کند.

این سیستم دارویی مزایایی نوعی انزیم موسوم به ماتریکس متالوپروتئیناز را به همراه داشته و می‌تواند روی سرطان‌های مختلف اثرگذار باشد. این آنزیم قادر است غشاءهایی را که محل عبور سلول‌های سرطانی است نابود کند، این سلول‌ها با عبور از غشاء اقدام به تکثیر و شیوع در بافت‌های دیگر می‌کنند.

این گروه تحقیقاتی نانوذراتی را با داروی ضد سرطان ترکیب کرده و پوسته آن را با پپتید پوشش دادند. این آنزیم قادر است پوسته را بشکافت و دارو رهاسازی شود. اجزاء این پوسته تشکیل لنگرهایی روی سطح تومور داده و مولکول را نزدیک سلول سرطانی نگه می‌دارند.

گیانشچی و همکارانش این دارو را به گونه‌ای بسته بندی کرده‌اند که تا رسیدن به مقصد باز نشود. در واقع گروه‌های عاملی مختلفی روی سطح این نانوساختار قرار داده شده است که اثرات سمی دارو پیش از رسیدن به تومور و در حین گردش در بدن نمایان نشود.

محققان با این روش موفق شدند دارو را با دوز 16 برابری نسبت به روش‌های رایج وارد بدن بیمار کنند. نتایج آزمون‌های انجام شده روی موش‌های آزمایشگاهی رضایت‌بخش بوده است. این گروه موفق شدند با استفاده از دوز پایین دارو، رشد تومور را به مدت حداقل دو هفته متوقف کنند.
 
 
ea-nbt-940723

تمامی حقوق این سایت متعلق به قطب نانو زیست پزشکی دانشگاه تهران می باشد