• قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
اخبار مهم نانو زیست پزشکی
چهارشنبه, 29 ارديبهشت 1395
متخصصان و فعالان عرصه نانو دانشگاه تهران از دانشکده ها ی فنی مهندسی، علوم پایه، پزشکی و داروسازی در قالب قطب نانو زیست پزشکی (NBM)، فرصت های جدیدی را فراهم نموده است.  بدیهی است بهره برداری شایسته از این فرصت، بدون همراهی سایرین راه به منزل نخواهد برد. لذا، برای پیشبرد و... ادامه مطلب...

خارجی

Scientists pave way for nanodiamonds to trace early cancers

 

 

فیزیکدانان دانشگاه سیدنی، روشی برای استفاده از الماس­ها جهت تشخیص تومورهای سرطانی، قبل از اینکه تهدیدی برای زندگی باشند، اختراع کرده­اند.

 

یافته­های آنان، که در Nature communications به چاپ رسیده است، نشان می­دهد که چگونه یک سنگ گرانبهای مصنوعی نانومقیاس می تواند سرطان­ها را در مراحل ابتدایی ظهور، در اسکن­های تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) آشکار سازد.

 

محققان، به سرپرستی پروفسور David Reilly از دپارتمان فیزیک، بررسی کرده­اند که چگونه الماس­های نانومقیاس می­تواند به تشخیص سرطان­ها، در ابتدایی ترین مراحل کمک کند.

 

پروفسور Reilly اظهار دارد که نانو الماس­ها برای دارو رسانی در طول مدت شیمی درمانی بسیار مورد توجهند؛ چون آن­ها عمدتا غیر سمی و غیر راکتیو هستند. او همچنین اظهار داشته است که الماس­ها خصوصیات مغناطیسی دارند که آن­ها را قادر می­سازد در MRI ها به عنوان برج­های دیدبانی عمل کنند.

 

تیم پروفسور Reilly توجه خود را به هایپرپلاریزه کردن نانو الماس­ها معطوف کرده­اند؛ در این فرایند، اتم­های درون الماس هم خط می­شوند و بنابراین می­توانند یک سیگنال قابل آشکار شدن را بوسیله­ی اسکنر MRI تولید کنند.

 

با چسبیدن نانوالماس­های هایپرپلاریزه شده به مولکول­های هدف گیری سرطان­ها، این تکنیک امکان پیگیری حرکت مولکول­ها در بدن را فراهم می­آورد.

 

این یک مثال عالی است که نشانگر آن است که چگونه فیزیک کوانتومی از عهده­ی مشکلات جهان واقعی بر می­آید و در این مورد، راه را برای تصویرسازی و هدف قرار دادن سرطان­ها قبل از آنکه تهدیدی برای زندگی شوند، نشان می­دهد.

 

اطلاعات بیشتر: doi:10.1038/ncomms9459

 zl-nbt-940720

تمامی حقوق این سایت متعلق به قطب نانو زیست پزشکی دانشگاه تهران می باشد