• قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
اخبار مهم نانو زیست پزشکی
چهارشنبه, 29 ارديبهشت 1395
متخصصان و فعالان عرصه نانو دانشگاه تهران از دانشکده ها ی فنی مهندسی، علوم پایه، پزشکی و داروسازی در قالب قطب نانو زیست پزشکی (NBM)، فرصت های جدیدی را فراهم نموده است.  بدیهی است بهره برداری شایسته از این فرصت، بدون همراهی سایرین راه به منزل نخواهد برد. لذا، برای پیشبرد و... ادامه مطلب...

خارجی

Develop natural protein cage for improved cancer drug delivery

 

محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن موفق به ساخت نوعی پوش پروتئینی برای ترکیبات دارویی شدند که این پوشش منجر­به انتقال سری دارو به محل مشخص خود و جلوگیری از رهاسازی آن در سایر قسمت­ها بدن و در نتیجه کاهش عوارض جانبی دارو می­شود.

در این مطالعه یک سیستم تحویل دارو با استفاده از پروتئین­های آپوفریتین ساخته شده است. آپوفریتین­ها از 24 جزء ساخته شده­اند که این سیستم به راحتی قادر به باز و بسته شدن می­باشد و باز و بسته شدن آن­ها به اسیدیته محیط بستگی دارد. این پوشش در حال حاضر برای اولین بار برای درمان سرطان ریه به کار برده شده است. در ادامه مطالعه بر روی این سیستم پوشش­های پروتئینی پوشیده شده با نوعی لیگاند مربوط به گیرنده­های سطح سلول­های سرطانی ساخته و دارو مربوط به درمان سرطان ریه در آن قرار داده شد. بررسی­ها نشان داد که در حدود 70 درصد سلول­های سرطانی مربوط به سرطان ریه از بین رفتند در حالی هیچ آسیبی به سلول­های سالم دیگر وارد نشد. محققان امیدوارند که با توسعه این سیستم انتقال دارو تحولی را در این زمینه ایجاد و روشی جدید در درمان چنین بیمارهایی ارائه نمایند.  

 

http://phys.org/news/2015-10-natural-protein-cage-cancer-drug.html

 

ea-nbt-940807

تمامی حقوق این سایت متعلق به قطب نانو زیست پزشکی دانشگاه تهران می باشد