• قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
اخبار مهم نانو زیست پزشکی
چهارشنبه, 29 ارديبهشت 1395
متخصصان و فعالان عرصه نانو دانشگاه تهران از دانشکده ها ی فنی مهندسی، علوم پایه، پزشکی و داروسازی در قالب قطب نانو زیست پزشکی (NBM)، فرصت های جدیدی را فراهم نموده است.  بدیهی است بهره برداری شایسته از این فرصت، بدون همراهی سایرین راه به منزل نخواهد برد. لذا، برای پیشبرد و... ادامه مطلب...

First nano anti-bacterial tissue

 

 

مخترعین گروه تحقیق و توسعه شرکت گلریز با بکارگیری روش­های نوین برای نخستین بار در دنیا توانستند دستمال کاغذی هوشمند (نانو تکس) تولید کنند.

 

هنگامی که مواد و عناصر موجود در طبیعت وارد دنیای نانو می­گردند خواص و ویژگی­های آن­ها به طور قابل توجهی تغییر پیدا می­کند. به عنوان مثال فلز نقره فلزی گران­بهاست و کاربردی تزئینی دارد، با این وجود هنگامی که این فلز به ابعاد نانو می­رسد خاصیت ضد باکتری، ضدقارچ و ضد ویروس فوق­العاده بالایی از خود نشان می­دهد به نحوی که در کسری از ثانیه می­تواند 200 نوع از رایج­ترین عوامل باکتریایی و بیماری­زا را نابود کند.

 

دستمال کاغذی نانو به دلایلی که ذکر می­شود تاکنون در هیچ نقطه دنیا تولید نشده است. 1- استعمال محلول نانو نقره منجر به ایجاد رنگ کدر روی دستمال می­شود. 2- ذرات نانو نقره روی دستمال در محیط­های مرطوب فعال می­شوند و قبل از باز شدن درب جعبه توسط مصرف کننده خاصیت آنتی باکتریال خود را از دست می­دهند. 3- پوشش دادن ذرات نانو نقره به طور یکنواخت و با غلظت ppm 2 بر روی سطح دستمال، به طوری که بیشترین خاصیت ضد باکتریایی فراهم شود، بسیار دشوار است.

 

شرکت گلریز بر تمام موارد ذکر شده فائق آمده و موفق به تولید این محصول شده­اند.

 

از جمله ویژگی­های این دستمال:

 

1-    تنها کافیست دست خود را با آب شسته و سپس با دستمال کاغذی خشک نمایید تا میکروب­های بیماری­زا موجود بر روی دست را شدیداً کاهش دهند.

 

2-  کاهش شدید بار میکروبی انواع سطوح در تماس با میکروارگانیسم­های بیماری­زا است.

مرجع: هشتمین جشنواره  نانوفناوری13-16 مهر 1394

em-nbm-940722

تمامی حقوق این سایت متعلق به قطب نانو زیست پزشکی دانشگاه تهران می باشد