• قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
اخبار مهم نانو زیست پزشکی
چهارشنبه, 29 ارديبهشت 1395
متخصصان و فعالان عرصه نانو دانشگاه تهران از دانشکده ها ی فنی مهندسی، علوم پایه، پزشکی و داروسازی در قالب قطب نانو زیست پزشکی (NBM)، فرصت های جدیدی را فراهم نموده است.  بدیهی است بهره برداری شایسته از این فرصت، بدون همراهی سایرین راه به منزل نخواهد برد. لذا، برای پیشبرد و... ادامه مطلب...

Detecting HIV diagnostic antibodies with DNA nanomachines

 


برای تشخیص بیماری های ویروسی و خودایمنی انتی بادی های ساخته شده در بدن را، با روش هایی تشخیص میدهند. این روش ها گران وکند هستند و فرایند دشواری دارند. تحقیقات اخیر می تواند انقلابی در این حوزه ایجاد کند.

دانشمندان اخیرا روشی را طراحی کردند که در آن از نانوماشین های DNA برای تشخیص سریع انتی بادی ها استفاده می کنند. آنها از این روش برای تشخیص HIV استفاده کردند اما چون این نانو ماشین ها را می توان مطابق با نوع انتی بادی هدف تغییر و تطبیق داد از این نانو ماشین ها می توان برای تشخیص دامنه وسیعی از بیماری های ویروسی و خود ایمنی بهره برد.

محققان این پروژه مزیت های متعددی را در ارتباط با استفاده از این روش ذکر کرده اند از جمله اینکه این نانو ماشین ها با اتصال به انتی بادی هدف به سرعت تغییر ساختمان میدهند و ایجاد نوری میکنند که براحتی برای دستگاه ها قابل تشخیص است بعلاوه اینکه برای ایجاد همچین نوری نیازی نیست که بصورت شمیایی فعال بشوند. این نور حتی وقتی نمونه، محلول های پیچیده مثل سرم خونی است به راحتی قابل تشخیص است.


یکی از دانشمندان درگیر دراین پروژه میگوید: "نتایج اولیه این روش ما را هیجان زده کرده است اما ما در پی ارتقا این روش هستیم تا انجا که این امکان را بوجود آوریم که تغییرات اتصال به انتی بادی در نانوماشین را بتوان با گوشی های همراه خواند! در این صورت این امکان واقعا برای تمام افراد فراهم خواهد بود و ما درحال کار کردن بر روی این ایده هستیم!"

 

 


http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-10/uom-dhd100615.php

 

gh-nbm-940717

Detecting HIV diagnostic antibodies with DNA nanomachines.

تمامی حقوق این سایت متعلق به قطب نانو زیست پزشکی دانشگاه تهران می باشد