• قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
  • قطب علمی نانو زیست پزشکی
اخبار مهم نانو زیست پزشکی
چهارشنبه, 29 ارديبهشت 1395
متخصصان و فعالان عرصه نانو دانشگاه تهران از دانشکده ها ی فنی مهندسی، علوم پایه، پزشکی و داروسازی در قالب قطب نانو زیست پزشکی (NBM)، فرصت های جدیدی را فراهم نموده است.  بدیهی است بهره برداری شایسته از این فرصت، بدون همراهی سایرین راه به منزل نخواهد برد. لذا، برای پیشبرد و... ادامه مطلب...

Researchers disguise drugs as platelets to target cancer

 

محققان موفق به ابداع روشی بمنظور ایجاد پوشش روی داروهای ضد سرطان بوسیله غشای بدست آمده از پلاکت های خونی متعلق به خود بیمار شدند، که به دارو این اجازه را می دهد تا مدت زمان بیشتری در بدن باقی مانده و تومورهای سرطانی اولیه و سلول های توموری که در بدن گردش می کنند و باعت متاستاز سرطان به سایر بافت ها می شوند را مورد حمله قرار دهد.

استفاده ازغشای پلاکت ها به عنوان پوشش دارو دارای دو مزیت کلیدی است. اول اینکه، سطح سلولهای سرطانی دارای گرایش به غشای پلاکتها بوده و به آنها متصل می گردد.همچنین، به این علت که پلاکتها از بدن خود بیمار برداشته میشوند، توسط سیستم ایمنی بدن به عنوان جسم خارجی شناخته نشده و بنابراین می توانند مدت بیشتری در جریان خون باقی بمانند.

در این تحقیق که در دانشگاه کارولینای شمالی انجام گرفته است، ابتدا پلاکتها از نمونه خون یک موش آزمایشگاهی جدا شده و غشای آنها استخراج میگردد.سپس این غشا در محلولی شامل یک نانو ژل حاوی داروی ضد سرطان doxorubicin((Dox که به هسته سلولهای سرطانی حمله می کند قرار داده میشود. فشرده کردن این محلول باعث نفوذ ژل به داخل غشای پلاکت و در نتیجه ایجاد اجسام کروی با مقیاس نانو میشود که ازغشای پلاکت و ذرات Dox-gel تشکیل شده اند.در نهایت داروی ضد سرطان دیگری به نام TRAIL که غشای سلول سرطانی را هدف قرار می دهد به سطح این نانو کره ها اضافه میشود.

این تحقیق نشان داد که استفاده از این روش برای درمان سلولهای سرطانی مهاجر و تومورهای با اندازه بزرگ بسیار موثرتر از کاربرد داروهای Dox وTRAIL به تنهایی می باشد. دانشمندان امیدوارند که بتوانند از این تکنیک برای انتقال دارو به منظور درمان سایر بیماریها از جمله بیماریهای قلبی عروقی استفاده نمایند.

 

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150929112038.htm

 

ma-nbt-940709

تمامی حقوق این سایت متعلق به قطب نانو زیست پزشکی دانشگاه تهران می باشد